Typy a značení patic u LED žárovek

Závit E27 (neboli velký Edisonův závit)

Závit E27
Použití:
téměř všude - lustry a stropní i nástěnná svítidla pro jakoukoliv místnost. Mají je klasické žárovky, LED žárovky, úsporné zářivkové žárovky a také žárovky halogenové

Je to nejběžnější závit klasických 230V žárovek, LED žárovek a úsporných zářivek. Šroubovacímu závitu E27 se také říká "velký Edisonův závit". Poznáte ho lehce - má necelé tři centimetry v průměru (27 mm) a výrazné závity s hladkými hranami.

Závit E14 (neboli malý Edisonův závit)

Závit E14
Použití:
kuchyňské digestoře, trouby, noční lampičky, stylová světla, orientační světla

Druhý nejrozšířenější šroubovací závit - E14. Je menší než E27 - má průměr 14 mm. Lidově se mu říká "miňonka" (podle názvu mignon) nebo "malý Edisonův závit". Žárovky s tímto závitem mají zpravidla menší rozměry než žárovky se závitem E27.

Patice GU10

Patice GU10
Použití:
bodová světla, podhledy, kuchyně, koupelny , WC, předsíně

Nejrozšířenější patice především u halogenových zdrojů světla se používá u otevřených svítidel napojených přímo na síťové napětí 230 V (bez transformátoru). Patici GU10 poznáte podle charakteristických dvou symetrických kolíčků o průměru 5 mm, protože nemá závit, je hodně krátká. Žárovka se nešroubuje, po zasunutí se pouze pootočí.

Patice MR16 (GU5.3)

Patice MR16
Použití:
bodová světla, podhledy, kuchyně, koupelny , WC, předsíně

Patice GU5,3 se nejčastěji označuje jako MR16, je nejrozšířenější především u halogenových zdrojů světla, které se používají u otevřených svítidel napojených na napětí 12 V (s transformátorem). Patici GU5,3(MR16) poznáte podle charakteristických dvou symetrických kolíčků o průměru 1 mm, protože nemá závit, je hodně krátká. Žárovka se nešroubuje, pouze se zasune.

Patice G9

Patice G9
Použití:
stropní svítidla, nástěnná svítidla

Tento méně rozšířený typ patice nejčastěji nalezneme ve stropních svítidlech. V zadní části žárovky jsou dva kontakty, ty se zasunou do otvorů v patici G9.

Patice G4

Patice G4
Použití:
podhledy, stolní a nástěnné lampy, signalizační svítidla, halogenové reflektory

Rozteč dvou kolíků je 4mm. Nejvíce tuto patici uvidíte u halogenových žárovek pro bodové osvětlení. Vhodné pro osvětlení pultů, barů, koupelnových skříněk, stolních lampiček.

Patice G13 (T8)

Patice G13 (T8)
Použití:
kanceláře, tělocvičny, výrobní haly, obchodní centra

Lineární zářivky a LED trubice s průměrem 26 mm pro vnitřní i venkovní osvětlení.

Patice R7s

Patice R7s
Použití:
halogenové reflektory, stojací lampy, designová svítidla

Trubička vsazená do vidlice s roztečí od 78mm do 189mm.